Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja

Wiskosuplementacja jest skuteczną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów m.in. kolanowych. Terapia polega na dostawowej iniekcji roztworu soli kwasu hialuronowego, który powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu maziowego, redukcje stanu zapalnego błony maziowej, poprawiając zdolność smarowania i amortyzacji oraz właściwości filtrujące. co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawia ruchomość stawów. Często już po pierwszym zastrzyku chorzy odczuwają istotną poprawę stanu zdrowia. Należy pamiętać,że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt występuje dopiero po kilku tygodniach od podania pierwszej dawki leku.

 

 

Metoda ta cechuję się wysokim profilem bezpieczeństwa. Praktycznie zaraz po zastrzyku można wracać do codziennych zajęć. Lek jest dobrze tolerowany przez alergików. Pacjent może wykonać od 1­3 zastrzyków w zależności od stężenia kwasu hialuronowego ­ ilość potrzebnych zastrzyków ustala się z lekarzem. Kurację można bezpiecznie powtarzać co kilka– kilkanaście miesięcy.

Przeciwwskazania: Ropne zapalenia stawów, aktywna bakteriemia, choroby zapalne lub zmiany skórne okolicy infekcji, bakteryjne zapalenie wsierdzia, koagulopatie, choroby przebiegające z osłabieniem odporności, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, obecność implantów w stawie, do którego ma być wykonana iniekcja.

Przygotowanie: 10 dni przed iniekcją nie powinno się przyjmować leków mogących wpływać na krzepliwość krwi takich jak doustne antykoagulanty oraz leki przeciwpłytkowe.

 

PRP – osocze bogatopłytkowe

Naturalna regeneracja tkanek ­ czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym (PRP ­ Platelets Rich Plasma) pozyskiwanym z własnej krwi pacjenta to biologiczna, skuteczna i bezpieczna terapia urazów sportowych (mięśni, ścięgien, więzadeł), tendinopatii i entezopatii oraz uszkodzeń chrząstki stawowej (w tym uszkodzeń urazowych i artrozy ­ choroby zwyrodnieniowej stawów).

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) jest autologicznym koncentratem płytek krwi w niewielkiej objętości osocza. Krwinki płytkowe uwalniają czynniki wzrostu odpowiedzialne za procesy gojenia. PRP otrzymywane jest w procesie wirowania krwi pełnej. Cały proces może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych jednak spełnione muszą być określone wymogi dotyczące sterylności i dokładności urządzenia, aby nie dochodziło do uszkodzenia płytek krwi. Po szybkim uwolnieniu czynników wzrostu, płytki zawarte w PRP syntetyzują i wydzielają dodatkowe ich ilości przez kolejne 7 dni.

Zastosowanie: ­

  • zespół łokcia „tenisisty” i „golfisty” ­
  • uszkodzenia tkanek miękkich np.: uszkodzenie stożka rotatorów barku ­
  • ostrogi piętowe ­
  • wyrodnienie stawów kolanowych, biodrowych, ramieniowych ­
  • tendinopatia ścięgna Achillesa ­
  • uszkodzenia chrząstki stawowej ­ chondromalacja ­
  • uszkodzenie przyczepów mięśni przywodzicieli uda ­
  • uszkodzenia innych mięśni, ścięgien i entez, zwłaszcza w medycynie sportowej ­
  • zapalenie pochewki ścięgnistej lub kaletki ­
  • kolano "skoczka"

Media

Więcej w tej kategorii: « Krioterapia

Log in